Lody cytrynowe i malinowe

Dodano 5 sierpnia 2016, w słodycze, przez smakhistorii

lody

Pogoda, jak na złość, postanowiła poszaleć i upały burzami okrasza. Niejednokrotnie taka duchota i parność panują, że człowiek sposobu na orzeźwienie bezskutecznie szuka – napoje pragnienie tylko na chwilę gaszą, a lody ulgę krótkotrwała przynoszą, a nawet trochę ciążą. Dlaczego zatem w minionym ratunku nie szukać, łącząc ze sobą dwie rzeczy wspomniane? Poniżej podaje przepisy na lody (od góry) cytrynowe i malinowe według przepisów zawartych w „Kucharce litewskiej” z 1881 r. Jak z pewnością zauważycie, te lody odpowiadają współczesnym sorbetom, a o tym, co kiedyś określano terminem „sorbet” napiszę przy innej okazji.

Na pół garnca wody, dwa funty cukru zagotować mocno na ulep i odstawić do ostudzenia włożywszy dla zapachu otartą skórkę z 4-rech cytryn. Wycisnąć sok z sześciu cytryn do osłodzonego ulepu, zmieszać, przecedzić przez serwetę, wlać do puszki i zamrażać próbując według wskazanego w  ogólnej informacyi sposobu.

Z dwóch kwart świeżych malin sok wycisnąć. Zrobić ulep [tj. syrop] z 5 kwaterek wody z funtem i ćwierć cukru, a skoro przestygnie zmieszać z sokiem i zamrozić jak wyżej.

Dzisiejszymi miarami wyrażone: 1 garniec wynosi 4 litry; kwarta to 1l; kwaterka zaś 0,25 l; funt ok. 450 g.

Otagowane:  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>