Syr z pigwów

Dodano 4 lipca 2016, w słodycze, przez smakhistorii

syrKuchnia barokowa miała słabość do potraw udających inne dania lub nawet elementy krajobrazu. Tym ostatnim poświęcę jeden z późniejszych wpisów, a tymczasem prezentuję przepis na kandyzowane pigwy, co ser udawać mają (moje udaja mniej, ponieważ nie zabarwiłem je na biało). Przepis pochodzi z książki Moda bardzo dobra smażenia różnych konfektów, przygotowanej przez J. Dumanowskiego i R. Jankowskiego.

Weźmij pigwów przetartych, ile zrozumiesz, a na 10 pigwów 5 ćwiartek cukru tłuczonego, tak długo cukier warz, aż się zetnie. Potym pigwy mieszaj, przydawszy garść drobno skrajanych skórek z limonii albo rozczynionej cytrynym tak dłygo mieszać, aż będzie biały, niezbyt jednak.

Potym miej naczynie jako do syra olęderskiego, a to ma być blaszane, dobrze w gorącej wodzie wyparzywszy, wlej i do ciepłego przystaw pieca. Niech jednak niezbyt gorący będzie, boby wystąpieło. Wtórego dnia, jeżeli się wejmie, włóż na papier, a na to miejsce, gdzie się zda jakoby werżnięty był, weźmij trochę piasku białego drobnego utłuczonego z trochą cynamonu, potym w rzadki zwiąż rąberk, a póki jeszcze wilgotny, potrząść jeszcze skórę, jako u olęderskiego syra, a gdy będzie suchy papier, a w różaną odjąć wódką. Aliści masz ser kosztowny, trwa na dwa lecie, gdy na stół kraj jako inszy syr, bo najprędzej i najbarzij zda się serem, gdy w listki ukrajany.

I kilka uwag na koniec – zamiast formy serowarskiej można użyć dowolnej innej; ćwiartka to – w tym wypadku – czwarta część funta (ok. 100 g); piasek to barwnik spożywczy, ale obecnie dostępne raczej mają gorszą wydajność.

Otagowane:  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>